X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Domain Yenileme Nedir?

AnasayfaYazılarAlan AdıDomain Yenileme Nedir?

Domain Yenileme Nedir?

 

Alan adı yenileme ve yeni kayıt oluşturma gibi tabirlerle karşılaşabilirsiniz bu tabirleri hosting ve alan adınızı satın aldığınız açıklama kısımlarında veya satın alma işleminden daha sonra size gelen mail kısmında bilgilendirme olarak görebilirsiniz.

 

Alan adının yenilenmesi gereken durumlar ise şunlardır alan adınız bir başka internet sitesi tarafında satın alınmak isteniyorsa alan adınızın satın alan kişiye kalan Suresi belirtmeli ve veya istiyorsa uzatması gerekmektedir. (Alan adınızı satmak tamamen size kalmış bir tercihdir.) kendiniz kullanıyorsanız alan adınızın süresi dolmasına yakın alan adınızı yenilemeniz gerekmektedir.

 

Yenileme ücreti olarak ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir alan adları 1 yıl ile 10 yıl arasında kayıt yapabiliyorsunuz. 1 yıllık kayıtlarda 11. ay kayıt yenilemeniz gerekmektedir. 10 yıllık kayıtlarda ise 9. yılın 11. ayında yenilemeniz gerekmektedir.

 

Bu yenileme durumunda yenileme yapmaz iseniz alan adınız bir başka kişi tarafında süre dolduktan sonra satın alınabilir ve o kişi istediği süre boyunca o alan adını kullanabilir. Buna yenileme adımları dahildir eğer yenileme adımlarını takip etmezse alan adınızı tekrardan alabilirsiniz fakat alan adınızı yenileme ve hosting yenileme işlemleri göz önünde bulundurularak alan adınızı almanızı öneririz.

 

 

10 Yıllık Alan Adı ile 1 Yıllık Alan Adı Farkı

 

Alan adı alırken 1 yıllık kayıt ve 10 yıllık kayıt arasında fiyat farklarını göreceksiniz. 1 yıllık kayıt 10 yıllık kayıta göre yıllara oran yaptığınız ama daha pahalı olduğu için 10 yıllık kayıtların tercih edilmesi de günümüzde daha çok artmıştır. 10 yıllık kayıt yapan Işletmeler 10 yıllık kayıtın 5 yılında ise 5 yıllık yenileme daha yapabilir ya da 7. yılında ise 3 yıllık yenileme daha yapabilir ve bunu 10 yıla tekrar tamamlayabilir.

 

Genel anlamda işletmeler sürekli 10 yılda sabit tutarlar Google tarafından 10 yıllık satın alınan bir domain yani alan adı daha önemli ve daha istikrarlı olduğunu bildiren bir işletmenin temsilcisi olarak görür. Bu yüzden 10 yıllık kayıtlar göz önünde bulundurulmalıdır. 1 yıllık kayıtlarınızı yaparken de yine aynı şekilde Google sizi iyi bir işletme olarak görecektir fakat 10 yıllık işletmeler her zaman bir adım önde olacaktır. Bu yüzden alan adı ve hosting alırken bütçeniz dahilinde plan yaparak 10 yıllık paketlerden faydalanmanız sizin için ve kitleye ulaşmanız için daha önemli olacaktır 

 


Top